Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Nawigacja

  • Konferencja pt. „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym inwestycją w rozwój gospodarczy”.

Treść strony

konferencja pt. „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym inwestycją w rozwój gospodarczy”

W dniu 26 lutego 2013 r., w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego, odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Kształcenie zawodowe w systemie dualnym  inwestycją w rozwój gospodarczy”.
Konferencję otworzył Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Pan Jerzy Bartnik. W prezydium konferencji zasiedli przedstawiciele współorganizatorów – Pan Rüdiger Freiherr von Fritsch, Ambasador Republiki Fedralnej Niemiec w Polsce, Pan Marcin Rolnik, Członek Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Pan Edward Tomasz Połaski, Prezez Zarządu Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczośći, który poprowadził obrady.

Celem konferencji było przedstawienie dobrych europejskich praktyk wynikających ze stosowania rozwiązań systemu przemiennego (dualnego) w toku nauczania zawodowego. Referat wprowadzający pt. „Kształcenie zawodowe i wyzwania gospodarcze”, opisujący aktualną sytuację w zakresie szkolnictwa zawodowego w Polsce i wskazujący pożądane kierunki zmian, przedstawił Prof. Stefan Kwiatkowski z Akademii Pedagogiki w Warszawie.
Cennym źródłem teoretycznych i praktycznych informacji nt. dualnego systemu kształcenia zawodowego, są doświadczenia Republiki Federalnej Niemiec, gdzie taki system jest od lat konsekwentnie rozwijany. Referat programowy pt. „Przemienne (dualne) kształcenie zawodowe – zalety dla gospodarki i pracowników” przedstawił Prof. Wolfgang Schulhoff, Prezes Handwerkskammer z Düsseldorfu, organizacji współracującej z Mazowiecką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości od 30 lat.
Uzupełniające informacje przedstawiła w swoim referacie pt. „Budowanie systemu zapewnienia jakości kształcenia zawodowego, w świetle doświadczeń niemieckiego rzemiosła (projekt ENIQAB)” dr Barbara Hemkes z Fedralnego Instytutu Kształcenia Zawodowego w Bonn.

Gośćmi konferencji byli m.in. przedstawiciele departamentów Ministerstwa Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele samorządu m.st. Warszawy, a także liczni specjaliści-praktycy, zajmujący się na codzień zagadnieniami wdrażania i rozwoju oświaty zawodowej. W konferencji udział wzięło ogółem blisko 140 uczestników.

Najważniejszym przesłaniem i jednocześnie najcenniejszym spostrzeżeniem ze spotkania było wykazanie – na przykładzie Niemiec, iż kształcenie w systemie dualnym daje szansę zwiększenia zatrudnienia ludzi młodych i ograniczenia negatywnych gospodarczych i społecznych skutków bezrobocia w dobie światowego kryzysu gospodarczego. 

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa moderowana przez Panią Dyrektor Annę Atlas z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, z udziałem Prof. Mieczysława Kabaja z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Pani Ulrike Geith, Radcy Ambasady RFN w Warszawie, Pani Marii Montowskiej z Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej oraz Pana Karola Pufala, Wiceprezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

W drugim dniu wizyty delegacji z Izby Rzemiosła w Düsseldorfie, jej Prezes, Prof. Wolfgang Schulhoff, wystąpił w Szkole Głównej Handlowej z wykładem pt. „Czy euro wspiera polityczną integracje Europy, czy jej szkodzi?”. Jego wykład, wygłoszony w jęz. niemieckim, przyciągnął ponad 100 słuchaczy – studentów, pracowników naukowych uczelni, którzy        w dyskusji, jaka wywiązała się po prelekcji, interesowali się rozwinięciem ciekawych spostrzeżeń i poglądów gościa – przedsiębiorcy, naukowca, działacza politycznego, nt. przyszłości polityki europejskiej.

Dla Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości wizyta gości z Düsseldorfu była kolejną okazją do wzmocnienia relacji pomiędzy naszymi izbami. Podjęta została decyzja, aby w bieżącym roku uroczyście uczcić 30-lecie współpracy pomiędzy obu instytucjami. Do współorganizacji tych obchodów udział zgłosiła Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

 

 

  • Fot. Ireneusz  Fertner
    Fot. Ireneusz Fertner

Kalendarium

«kwiecień 2018»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Dane kontaktowe

Mazowiecka Izba
Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Smocza 27, 00-04 Warszawa
tel. +48 22 838 32 17
www.iso-warszawa.com.pl

Reklama

poig
http://parp.gov.pl
-
http://ec.europa.eu/

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.