Rynek czeka na kreatywnych artystów
Rynek czeka na kreatywnych artystów
Olga Werbeniec, kaletnik artysta, prezes Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów
Wiele klientek ceni markę Volga. Ile torebek jest pani w stanie zaprojektować i wykonać w ciągu miesiąca?
Ok. czterech – pięciu. To zależy od stopnia trudności zamówienia. Ale nie tylko kobiety są klientkami. Przychodzą panowie, którzy zamawiają torebkę dla swojej ukochanej. Sami tez chcą mięć oryginalne etui na laptopa czy elegancki portfel lub teczkę. Ponadto firmy I korporacje zamawiają u mnie skórzane gadżety na prezenty dla klientów. Zajmuje sie nie tylko projektowaniem i szyciem galanterii skórzanej, ale tez naprawiam, odnawiam i konserwuje luksusowe przedmioty ze skóry, także te zabytkowe, np. rekwizyty do filmu, teatru i telewizji oraz repliki skórzanych przedmiotów historycznych.
By uczeń spotkał się z mistrzem
W ostatnich latach odnotowuje sie wyraźny wzrost zapotrzebowania na kadrę z wykształceniem zawodowym. Wśród zawodów, w których odczuwalny jest brak wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, istotna grupę stanowią zawody rzemieślnicze.
Nie ma chętnych do nauki. Taka sytuacja może spowodować, ze zawody rzemiosła artystycznego wkrótce znikną. By temu zapobiec, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów wraz z m.st. Warszawa stworzyli bezpłatny program szkoleń dla zainteresowanych tego typu praca „Faber – rzemiosło motorem tworzenia zawodów kreatywnych”.
Dawne, unikatowe metody
Pojecie rzemiosła kojarzy sie dziś z wymierającymi zawodami, z zapomnianymi warsztatami. Tymczasem dobry rzemieślnik może znaleźć sobie miejsce na rynku i świetnie funkcjonować.
Wydawać by sie mogło, ze rzemieślnicy nie maja w dzisiejszych czasach szans przetrwania i rozwoju swoich firm. Tymczasem jest zapotrzebowanie na wyroby tzw. niszowe, małoseryjne i na zamówienie. Klienci coraz częściej poszukują oryginalnych i solidnych produktów, które będą służyć przez lata. Niestety za kilkanaście lat może być problem ze znalezieniem fachowca, który je wykona, nie ma bowiem chętnych do nauki zawodów rzemieślniczych.