W dniu 11 czerwca br. w stolicy odbędą się uroczyste obchody uroczystości organizowanej przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości Dnia „Święto Mistrza” oraz „500-lecia Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy”.
Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, po której nastąpi uroczysty przemarsz pochodu sformowanego z przedstawicieli polskiego rzemiosła w togach i insygniach oraz przedstawicieli władz samorządowych, którzy w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego złożą wieńce pod pomnikiem Jana Kilińskiego. Następnie w Pałacu Chodkiewiczów - siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz rzemieślniczych, w tym „Szabli Kilińskiego”, przyznanych za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju rzemiosła polskiego i za działalność społeczną. Uroczystości jubileuszowe zakończą się na dziedzińcu ZRP piknikiem z okazji Dnia „Święta Mistrza” - wydarzenia organizowanego w celu zademonstrowania przywiązania do tradycji oraz dla podniesienia współcześnie społecznej rangi rzemiosła i przywrócenia znaczenia pozycji Mistrza w zawodzie.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Pan Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki, Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy oraz Pan Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
Podczas uroczystości Jubileuszu gościć będziemy parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, delegacje izb rzemieślniczych z kraju i z zagranicy oraz przedsiębiorców - członków Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych.
Partnerem wydarzenia jest Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z. o. o.
W sobotę 25 kwietnia br. w stolicy odbyły się uroczyste obchody „Święta Mistrza” połączone z 221 rocznicą Insurekcji Warszawskiej.
Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, uroczystości na Zamku Królewskim i pod pomnikiem J. Kilińskiego oraz uroczyste spotkanie w Pałacu Chodkiewiczów - siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego zakończone piknikiem to wydarzenia towarzyszące obchodom „Święta Mistrza 2015” organizowanego przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości we współpracy z Polską Fundacja Kościuszkowską.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, skąd w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego ruszył przemarsz przedstawicieli polskiego rzemiosła w togach i z insygniami. Pod Zamkiem Królewskim złożono kwiaty przed urną z sercem T. Kościuszki, odczytano apel pamięci i oddano salwy honorowe. Następnie przemarsz ze sztandarami ruszył pod pomnik Kilińskiego, gdzie złożone zostały wieńce. Obchody zakończyły się w Pałacu Chodkiewiczów - siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego wystąpieniami gości oraz wręczeniem odznaczeń państwowych, resortowych i rzemieślniczych, w tym Szabli Kilińskiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju rzemiosła polskiego i działalność społeczną.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objęli Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik-Rostkowska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski, Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Pan Jerzy Bartnik.
Obchody „Dnia Mistrza 2015” relacjonowała TVP Warszawa. Materiał ukazał się w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim emitowanym o 18:30 w TVP Warszawa 25.04.2015 r. http://warszawa.tvp.pl/19813843/25042015 (7:40).
Partnerzy Święta Mistrza 2015
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na mocy Postanowienia Prezydenta RP z dnia 13 kwietnia 2015 r., na wniosek Wojewody Mazowieckiego, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej,
Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Pan Konstanty Połaski
i
Pan Andrzej Maciej Szczęścik
Pan Janusz Piechociński – Premier, Minister Gospodarki z okazji 25-lecia polskiej transformacji, w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki postanowił wyróżnić Dyplomami, przedsiębiorców – rzemieślników zrzeszonych w naszej organizacji.
Pana Jana Barszcza
Pana Zdzisława Budzyńskiego
Pana Jarosława Cetensa
Pana Marka Drzażdżyńskiego
Pana Grzegorza Dziedzica
Pana Ireneusza Fertnera
Pana Ryszarda Godlewskiego
Pana Adama Kłopotowskiego
Pana Stefana Marciniaka
Pana Zbigniewa Marciniaka
Pana Jerzego Omiotka
Pana Leszka Parol
Pana Konstantego Połaskiego
Pana Henryka Sacharczuka
Pana Andrzeja Sałajczyka
Pana Zdzisława Siwińskiego
Pana Bogumiła Stelmacha
Pana Ryszarda Terlikowskiego
Pana Władysława Walczaka
Kapituła Związku Rzemiosła Polskiego przyznała Panu Włodzimierzowi Gieryszewskiemu wieloletniemu mistrzowi cukiernictwa i wieloletniemu członkowi Komisji Egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w uznaniu jego doświadczenia zawodowego i pedagogicznego najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze „Szablę Kilińskiego”.
Związek Rzemiosła Polskiego nadał Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” za szczególnie aktywną i ofiarną działalność w organach statutowych organizacji rzemieślniczych następującym działaczom:
Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” odznaczeni zostali.
- Pana Zdzisława Budzyńskiego z Cechu Kuśnierzy, Kożuszkarzy Rękawiczników i Garbarzy,
- Panią Urszulę Koper z Cechu Kuśnierzy, Kożuszkarzy Rękawiczników i Garbarzy,
Związek Rzemiosła Polskiego przyznał Złoty Medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” następującym osobom.
- Pana Wojciecha Koska - z Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Legionowie,
- Pana Kazimierza Łuniewskiego - z Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie,
- Panią Cecylię Łysowską - z Powiatowego cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Legionowie,
- Pana - Ireneusza Wójcika- z Rejonowego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Sulejówku.
Związek Rzemiosła Polskiego przyznał Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” członkom Cechu Piekarzy w Warszawie.
- Pana Mariusza Goszczyńskiego
- Pana Krzysztofa Kałasę
Związek Rzemiosła Polskiego przyznał Honorową Odznaką Rzemiosła następującym osobom.
Wśród wyróżnionych mamy także osoby, którym przyznane zostały Srebrne Odznaki „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” oraz wybitnych Mistrzów, członków organizacji zrzeszonych w naszej Izbie, którzy w swoim życiu zawodowym poświęcili się krzewieniu edukacji zawodowej w rzemieślniczych zakładach pracy, a także ich uczniów - adeptów, którzy kontynuują pracę swojego Mistrza - nauczyciela zawodu.
Srebrną Honorową Odznaką „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” odznaczeni zostali:
Statuetką „Syrenki” wyróżnieni zostali Mistrzowie:
Pan Grzegorz Antolak- mistrz cukiernictwa
Pana Edwarda Błaszczyka - mistrz cukiernictwa
Pan Andrzej Macheta- mistrz mechaniki pojazdowej
Pani Małgorzata Mańk- mistrzyni fryzjerstwa
Pan Andrzej Stępień – mistrz mechaniki pojazdowej
Pan Zygmunt Wypych- mistrz cukiernictwa,
Dyplomami uhonorowani zostali uczniowie:
Pan Mikołaj Krakowiak - uczeń Pana Zygmunta Wypycha
Pan Grzegorz Kuchta – uczeń Pana Edwarda Błaszczyka
Pan Daniel Matusiak- uczeń Pana Sławomira Wielądka
Pani Martyna Mląkowska- uczennica Pani Małgorzaty Mańk