Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Nawigacja

Treść strony

Manifest Środowisk Rzemieślniczych do Parlamentu Europejskiego.

W dniu 10 maja 2014 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbyły się obchody 85-lecia Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie oraz uroczystości Święta Mistrza 2014 r. Podczas uroczystości w obecności Wiceminister Gospodarki, Pani Grażyny Henclewskiej podpisany został Manifest Środowisk Rzemieślniczych, skierowany do Parlamentu Europejskiego, zawierający ponadnarodowe postulaty dotyczące rozwoju rzemiosła i wsparcia małej i średniej przedsiębiorczości. Manifest ten podpisali Edward Tomasz Połaski, Prezes Zarządu Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Andreas Ehlert, Prezes Izby Rzemiosła w Düsseldorfie. Obie organizacje reprezentują interesy środowisk rzemieślniczych, których tradycja sięga w Niemczech XII wieku, a w Polsce XIII wieku.

 • -
  od lewej Andreas Ehlert, Prezes Izby Rzemiosła w Düsseldorfie oraz Edward Tomasz Połaski, Prezes Zarządu Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Jubileusz 85-lecia działalności Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie

Uroczystość Święta Mistrza 2014 i Jubileusz 85-lecia działalności Izby odbył się w dniu 10 maja 2014 r.  o godzinie 10.00 w jednej z najstarszych świątyń Warszawy - Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela uroczystą Mszą św. Po Mszy św. W asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego zostały złożone wieńce pod pomnikiem Jana Kilińskiego na Starym Mieście. Następnie w Pałacu Chodkiewiczów, w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia najwyższego odznaczenia w Rzemiośle „Szabli Kilińskiego” przyznanych za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju Rzemiosła polskiego i za działalność społeczną oraz statuetek "Syrenki" za szkolenie uczniów.

W Komitecie Honorowym zasiedli:
Pan Janusz Piechociński Wicepremier RP, Minister Gospodarki
Pani Ewa Kopacz Marszałek Sejmu RP
Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego
Abp Kazimierz Nycz Jego Eminencjia Kardynał, Metropolita Warszawski
Pan Jerzy Bartnik Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Celem Jubileuszu zawsze jest podkreślenie i pokazanie, jak duży wkład w rozwój rzemiosła wniosła – powstała w 1929 roku Izba Rzemieślnicza miasta stołecznego Warszawy, która od pierwszych dni swego istnienia reprezentowała społeczność rzemieślniczą, występując zawsze w sprawach najistotniejszych dla środowiska.

Izba była jedną z inicjatorek powołania ogólnopolskiej reprezentacji polskiego rzemiosła – Związku Izb Rzemieślniczych. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w najważniejszych dla rzemiosła wydarzeniach, współtworząc najnowszą historię naszego środowiska. Była również inicjatorką organizowania spółdzielni rzemieślniczych. Niezwykle ważnej inicjatywy dla rzemieślników.

Rzemiosło, trwale wpisało się w życie społeczne i gospodarcze naszego kraju. Od początku swego istnienia odgrywało dużą rolę w rozwoju gospodarczym, w życiu kulturalnym i społecznym Warszawy i Mazowsza. Od wielu pokoleń budowało Warszawę, Zamek Królewski, Stare Miasto, kościoły i wiele pomników dziedzictwa narodowego.

Przez cały okres działalności Izba podejmowała działania, których celem była i nadal jest - pomoc rzemieślnikom, zrzeszonym organizacjom oraz osobom zamierzającym uruchomić działalność gospodarczą. Świadczy szeroki zakres usług niezbędnych do prawidłowego zarządzania własną firmą – doradztwo w zakresie prawa, podatków, oświaty zawodowej, marketingu, a także informacje o dostępnych środkach unijnych. Organizuje szkolenia, których celem jest doskonalenie wiedzy rzemieślników i bieżące prezentowanie zmieniających się przepisów prawa gospodarczego, a także dotyczące funduszy strukturalnych. Przez cały okres działania Izba umożliwia zdobywanie kwalifikacji czeladniczych i mistrzowskich.

Chwalebna przeszłość zobowiązuje nas do tym intensywniejszej pracy dla przyszłości naszego miasta i kraju.

Celem uroczystości jest również wyróżnienie wybitnych Mistrzów i ich Uczniów. Mistrzów, którzy dowiedli mistrzostwa w swojej dziedzinie, a zarazem pod swoimi skrzydłami kształcą młodych następców – Uczniów, którzy podążają w ich ślady. Mistrzów - rzemieślników, wywodzących się ze środowiska i tradycji rzemieślniczej nauczycieli zawodu. Mistrzów, którzy pokazują swoim adeptom w praktyce, jak należy podchodzić do spraw życiowych, jak postępować, jak oceniać siebie i innych, a przede wszystkim jak połączyć niezmienne zasady jakie wyznajemy ze zmiennymi warunkami, w jakich owe zasady przychodzi nam urzeczywistniać. Mistrzów, którzy przekazują młodocianym poza wiedzą zawodową niezbędną do uzyskania tytułów kwalifikacyjnych także zasady etyki zawodowej i wiedzę o funkcjonowaniu zakładu rzemieślniczego. Mistrzów, posiadających wybitną sprawność działania w sferze wartości, dających poczucie bezpieczeństwa, otwierających nowe horyzonty, nowe dziedziny świata i wartości, nową pewną perspektywę.

Podczas uroczystości najbardziej wyróżniającym się członkom naszych organizacji, dyplomy wręczał Pan Marszałek Adam Struzik oraz Pani Minister Grażyna Henclewska.  Za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju rzemiosła i przedsiębiorczości uhonorowani zostali odznaczeniami najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym „Szablą Kilińskiego” oraz odznaczeniami „Za szkolenie uczniów w rzemiośle”,

Podczas uroczystości Jubileuszu gościliśmy parlamentarzystów, reprezentantów Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Edukacji, przedstawicieli władz województwa, miasta i samorządu terytorialnego, przedstawicieli kościoła, delegacje izb rzemieślniczych z kraju i z zagranicy, członków Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych zrzeszonych w MIRiP oraz Przewodniczących i członków komisji egzaminacyjnych MIRiP - ok 260 osób.

Uroczystość Jubileuszowa zawsze jest organizowana ze środków własnych oraz pozyskanych od ewentualnych sponsorów.

W Pałacu Chodkiewiczów w Sali im. A. Zawarczyńskiego została przygotowana wystawa okolicznościowa, która prezentowała okres od początku powstania Izby do dnia dzisiejszego.

Z okazji Jubileuszu przygotowaliśmy wydawnictwo okolicznościowe, które uwzględnia  historię MIRiP i jej kierunki rozwoju.

Felieton pt. „Rzemieślnicy” z udziałem Pana Edwarda Tomasza Połaskiego Prezesa Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

 • data: 2014-05-10
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Informacja o otrzymanych darowiznach na Święto Mistrza w 2014 roku o łącznej kwocie 5.750,00zł

 

 • Polski Cech Bioenergoterapeutów w Warszawie
 • Cech Piekarzy w Warszawie
 • Cech Rzemiosł Różnych m. st. Warszawy
 • Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie
 • Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Warszawie
 • Cech Rzemiosł Skórzanych w Warszawie
 • Cech Instalatorów Sanitarnych w Warszawie
 • Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Raszynie
 • Cech Rzemiosł Różnych w Pruszkowie
 • Rejonowy Cech Rzemiosł Różnych w Grodzisku Mazowieckim
 • Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Legionowie
 • Spółdzielnia Rzemieślnicza ZIELONKA
 • Spółdzielnia Rzemieślnicza Branży Skórzanej CORIUM
 • Budowlana Spółdzielnia PIASECZNO
 • Spółdzielnia Rzemieślnicza OTWOCK
 • Rzemieślniczy Dom Towarowy

 

Kalendarium

«październik 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Dane kontaktowe

Mazowiecka Izba
Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Smocza 27, 01-048 Warszawa
tel. +48 22 838 32 17
www.iso-warszawa.com.pl

Reklama

https://niw.gov.pl/
https://niw.gov.pl/nasze-programy/polski-inkubator-rzemiosla/
poig
http://parp.gov.pl

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.