REGULAMIN
REGULAMIN
uczestnictwa w projekcie
„Budowa i wsparcie sieci organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie mazowieckim”
POKL.05.04.02-00-I16/14
§ 1. Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa warunki uczestnictwa oraz formy wsparcia w ramach projektu: „Budowa i wsparcie sieci organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie mazowieckim”.
- Projekt „Budowa i wsparcie sieci organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie mazowieckim” jest współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) w ramach Priorytetu V Dobre rządzenie, Działanie 5.4 Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego.
- Wnioskodawcą i realizatorem projektu jest Mazowiecka Izba Rzemiosła
i Przedsiębiorczości ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa, na podstawie umowy nr UDA-POKL.05.04.02-00-I16/14-00 zawartej z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej
w Warszawie, pełniącej rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia w ramach PO KL.
- Projekt jest realizowany w okresie od 01 sierpnia 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku na terenie województwa mazowieckiego.
- Udział w projekcie jest bezpłatny.
§ 2. Słownik pojęć.
- Beneficjent/Realizator Projektu/Wnioskodawca – Mazowiecka Izba Rzemiosła
i Przedsiębiorczości w Warszawie.
- Instytucja Pośrednicząca II stopnia – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
w Warszawie.
- Uczestnik projektu – osoba zakwalifikowana do udziału w projekcie.
- NGO - organizacja pozarządowa nie nastawiona na zysk (z ang. non-govermental organizations).
- UE - Unia Europejska.
- EFS – Europejski Fundusz Społeczny.
- Projekt – Projekt „Budowa i wsparcie sieci organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie mazowieckim”.
- PO KL – Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013.
- Sieć – oznacza Sieć organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości
w województwie mazowieckim utworzona przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła
i Przedsiębiorczości.
- Strona internetowa – www.mirip.org.pl oraz www.e-mirip.pl
- MIRiP – Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
- Biuro Projektu – siedziba Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa Tel. 22 838 32 17 wew. 160.
§ 3. Cel projektu
- Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania i rozbudowa MIRIP, jako podmiotu zrzeszającego NGO działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości poprzez zwiększenie liczby członkowskich NGO do 70 oraz powiększenie obszaru działania do 21 powiatów województwa mazowieckiego do dnia 30.06.2015
- Celami szczegółowymi projektu są:
- Rozbudowa sieci organizacji członkowskich MIRiP zarówno w odniesieniu do liczby członków NGO (70) jak i ich zasięgu terytorialnego (21 powiatów województwa mazowieckiego) do 30.06.2015;
- Wzmocnienie mechanizmów partnerstwa pomiędzy członkami MIRiP poprzez wypracowanie procedury współpracy, wzrost liczby wspólnych stanowisk do 8 do dnia 30.06.2015.
- Wzmocnienie stabilności finansowej MIRiP poprzez zwiększenie do 70 liczby NGO płacących składki członkowskie i wzrost ich kwoty do 30.06.2015r.
§ 4. Zakres wsparcia uczestnika projektu
- Projekt przewiduje bezpłatne uczestnictwo we wszystkich formach wsparcia w ramach przewidzianych zadań.
- W ramach projektu przewidziane zostały następujące formy wsparcia:
- Pogłębiona diagnoza organizacji członkowskich
Diagnozy odbędą się na etapie zbierania szczegółowych danych nt problemów NGO. Pozwolą na precyzyjne dopasowanie przekazanych informacji i wsparcia do potrzeb danej organizacji. Dotyczyć będą m.in.: potrzeb, obszarów działania, barier, ograniczeń kadrowych, finansowych odnoszących się do konkretnych organizacji członkowskich. Przewidzianych jest 70 diagnoz.
- Platforma współpracy
Obejmować będzie m.in. bazy danych organizacji, wyselekcjonowane informacje o zmianach w prawie, narzędzie do wypracowywania wspólnych stanowisk i konsultacji, wsparcie tworzenia i realizacji projektów partnerskich, narzędzie umożliwiające wymianę barterową produktów i usług pomiędzy organizacjami, bazę pytań i odpowiedz, szkolenia e-learningowe sprofilowane zgodnie z potrzebami zrzeszonych NGO.
- Spotkania konsultacyjne
Działania mające na celu wypracowanie i uzgadnianie oraz wdrażanie procedur partycypacji organizacji członkowskich w działaniach sieci, komunikacji, zgłaszania problemów
i obszarów tematycznych przez organizacje. Odbędzie się 18 spotkań w których udział weźmie 315 uczestników.
- Spotkania tematyczne
Cykliczne spotkania tematyczne dla organizacji członkowskich z władzami samorządowymi
i państwowymi, przedstawicielami uczelni, innych instytucji i organizacji, też z zagranicy – omówienie planowanych konkursów, wyjaśnienia dotyczące podatków, także marketing, aspekty finansowe, prawne, projekty partnerskie i międzynarodowe inicjatywy, dobre praktyki, itp. Odbędzie się 18 spotkań w których udział weźmie 315 uczestników.
- Porady ekspertów
Dyżury ekspertów: doradztwo prawne, podatkowe, finansowe, pisanie i rozliczanie wniosków o dofinansowanie, prowadzenie przez NGO działalności gospodarczej / odpłatnej działalności statutowej
- Uczestnik Projektu ma prawo uzyskać bezpłatnie:
- pogłębioną diagnozę organizacji członkowskich,
- korzystanie z platformy współpracy,
- korzystanie z porad ekspertów,
- udział w spotkaniach tematycznych,
- materiały szkoleniowe,
- catering podczas spotkań tematycznych oraz spotkań konsultacyjnych,
- zwrot kosztów dojazdu na konsultacje oraz spotkania tematyczne w przypadku, gdy siedziba organizacji (miejscowość), którą reprezentuje Uczestnik jest inna niż miejsce (miejscowość) spotkania. Koszty dojazdy przysługują do wysokości zwrotu kosztów dojazdu z siedziby organizacji do miejsca spotkania środkami komunikacji (kolejową i / lub autobusową) klasą II.
§ 5. Warunki uczestnictwa w projekcie
- W projekcie weźmie udział 210 osób (w tym 126 kobiet i 84 mężczyzn) reprezentujących organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i mające siedzibę na terenie województwa mazowieckiego.
- Pierwszeństwo do udziału w projekcie mają osoby reprezentujące organizacje pozarządowe w ternu powiatów: Siedlce, powiat siedlecki, Radom, powiat radomski, Ostrołęka, powiat ostrołęcki, Płock, powiat płocki, powiat ciechanowski, powiat garwoliński, powiat sochaczewski, powiat grójecki.
- Organizacja wskazana powyżej, aby mogła korzystać ze wsparcia w ramach Projektu musi:
- Prowadzić działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości (potwierdzone statutem, KRS lub innymi dokumentami, np. uchwałą lub oświadczeniem Zarządu lub osób upoważnionych do reprezentowania organizacji)
- Posiadać siedzibę na terenie województwa mazowieckiego
- Zostać członkiem sieci tworzonej przez MIRiP poprzez złożenie stosownej deklaracji współpracy wraz ze statutem i KRS lub innymi dokumentami regulującymi jej status prawny i obszar działania. Deklaracja może mieć charakter wypełnionej deklaracji zgodnej ze wzorem stanowiącym załącznik do regulaminu. Może także mieć formę oddzielnego pisma o ile jego treść w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje na chęć przystąpienia do Sieci.
- Warunkiem uczestnictwa w projekcie NGO jest zgoda na udział w pogłębionej diagnozie potrzeb i barier organizacji opisanej w § 4 pkt. 2
§ 6. Zgłoszenie uczestnictwa w projekcie
- Warunkiem zakwalifikowania do udziału w projekcie osób fizycznych jest dostarczenie poprawnie wypełnionych oraz podpisanych dokumentów:
- Deklaracji uczestnictwa w Projekcie
- Upoważnienia do przetwarzania danych osobowych
- Kwestionariusza osobowego.
- Zgłoszenia do projektu dokonuje się poprzez wypełnienie dokumentów aplikacyjnych
i przesłanie ich drogą listową (możliwość wcześniejszego przesłania e-mailem celem weryfikacji przez personel projektu), osobiste złożenie w biurze projektu w
Mazowieckiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. Smocza 27 w Warszawie lub poprzez wręczenie personelowi projektu podczas spotkań tematycznych/konsultacji.
- Wzory dokumentów niezbędnych do zgłoszenia uczestnictwa w projekcie można pobrać ze strony www.mirip.org.pl lub mogą zostać przesłane pocztą elektroniczna lub wręczone na spotkaniu konsultacyjnym lub tematycznym.
- O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie warunków uczestnictwa określonych powyżej.
- Personel projektu poinformuje zainteresowanych o zakwalifikowaniu się do udziału
w oferowanych formach wsparcia, terminie rozpoczęcia i miejscu odbywania się spotkań drogą e-mailową, telefonicznie bądź listownie.
§ 7. Uprawnienia i obowiązki Uczestników
- Uczestnik projektu jest uprawniony do nieodpłatnego udziału w Projekcie
- Uczestnik projektu zobowiązany jest do obecności na konsultacjach, spotkaniach tematycznych i innych formach wsparcia, na które został zarejestrowany w ramach Projektu.
- Uczestnik projektu jest uprawniony do otrzymania bezpłatnych materiałów szkoleniowych, wyżywienia w czasie trwania spotkań tematycznych/konsultacji oraz zapewni się uczestnikom zwrot kosztów dojazdu na w/w formy wsparcia.
- Uczestnik projektu jest zobowiązany do uczestnictwa w przewidzianych zajęciach oraz do potwierdzania swojej obecności na liście obecności.
- Uczestnik projektu jest zobowiązany do wypełniania ankiet ewaluacyjnych w czasie trwania projektu.
- Uczestnik projektu jest zobowiązany do udzielania wszelkich informacji związanych
z uczestnictwem w projekcie instytucjom zaangażowanym we wdrażanie projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
§ 8. Warunki rezygnacji
- Z ważnej przyczyny Uczestnik, który został zakwalifikowany, może zrezygnować
z udziału w Projekcie przed rozpoczęciem wybranej formy wsparcia, informując o tym fakcie pisemnie.
- Uczestnik ma prawo oddelegować do udziału w formach wsparcia inne osoby reprezentujące tę samą organizacje, pod warunkiem, że wypełnią one prawidłowo wszelkie dokumentu związane z udziałem w projekcie opisane w § 6.
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie przez uczestnika projektu, na jego miejsce zostanie zakwalifikowana pierwsza osoba z listy rezerwowej.
§ 9. Postanowienia końcowe
- Uczestnik projektu jest zobowiązany do przestrzegania zasad niniejszego regulaminu
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 2 lutego 2015 roku i obowiązuje do dnia zakończenia projektu.
Załączniki:
- Deklaracja uczestnictwa w projekcie
- Oświadczenie Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
- Oświadczenie o statusie osoby reprezentującej organizację\
- Kwestionariusz – Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania w ramach Projektu
- Formularz refundacji kosztów dojazdu.
- Oświadczenie Zwrot kosztów dojazdu samochodem prywatnym
- Deklaracja współpracy.
Warszawa dn. 2 lutego 2015 roku
Małgorzata Stodulna
Kierownik projektu