OD 2016 R. ZMIANY WE WPISACH DO CEIDG
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jej głównym celem jest uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów przedsiębiorców w CEIDG. Nastąpi znaczne ograniczenie danych, jakie musi podać przedsiębiorca we wniosku o zmianę wpisu w sytuacji zawieszenia działalności. Ponadto nowelizacja umożliwi przedsiębiorcom zgłoszenie siebie i członków rodziny do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego już w momencie zakładania własnej firmy, bez konieczności dodatkowego i zgłaszania się w tej sprawie do ZUS.
Istotna zmiana będzie polegać na nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG.
NOWE DEKLARACJE VAT
Ministerstwo Finansów opublikowało projekty rozporządzeń wprowadzających nowe deklaracje składane w podatku od towarów i usług. Zmiany obowiązywać będą od 1.01.2016 r. Nowe wersje deklaracji dotyczyć będą większości deklaracji związanych z rozliczeniami podatku VAT:
Zmiany wprowadzane w poszczególnych drukach mają głównie charakter kosmetyczny i porządkujący min.:
W dalszym ciągu rozliczeń wewnątrzwspólnotowych transakcji na drukach VAT-10 i VAT-11 można dokonywać na formularzach dotychczasowych, w stosunku do transakcji, dla których obowiązek podatkowy powstał do dnia 30 czerwca 2016 r. W przypadku pozostałych deklaracji proponuje się, aby dotychczasowe wzory tych deklaracji mogły być stosowane przez podatników nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2016 r.
Na podstawie wynagrodzenia przeciętnego za III kwartał 2015 roku (3895,33 zł) ustala się wysokość wynagrodzenia uczniów w okresie od 1 grudnia 2015 roku do 29 lutego 2016 roku. Wynagrodzenie uczniów jest procentową częścią wynagrodzenia przeciętnego:
KTO W 2016 R. BĘDZIE PŁACIŁ ZASIŁKI
Zasiłki pieniężne należne z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego wypłacane są odpowiednio przez upoważnionego do tego płatnika składek lub ZUS. O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2016 r., co do zasady zdecyduje ilość osób zgłoszonych przez danego płatnika do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada 2015 r. Przy czym uzyskanie uprawnień do wypłaty zasiłków, nie w każdym przypadku oznacza jej przejęcie z dniem 1 stycznia 2016 r. Podstawa prawna: ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).
Przy czym chodzi tu o wypłatę - zasiłku chorobowego, zasiłku wyrównawczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego.
Stanowi o tym art. 61 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Przepis ten za sprawą art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) ma również odpowiednie zastosowanie do: zasiłku chorobowego, zasiłku wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, należnych z ubezpieczenia wypadkowego.
Jedynie wynagrodzenie chorobowe, należne pracownikom w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) odpowiednio za pierwsze 33 lub 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym, wypłacane jest wyłącznie przez pracodawcę, który jednocześnie finansuje je ze środków własnych, niezależnie od tego czy posiada uprawnienia do wypłaty zasiłków.
Jeśli zatem na dzień 30 listopada 2015 r. u danego płatnika składek zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego będzie powyżej 20 osób, wówczas to on będzie zobowiązany do wypłaty zasiłków należnych jego ubezpieczonym za cały 2016 r. Bez znaczenia będzie tu zmiana liczby ubezpieczonych po dniu 30 listopada 2015 r., np. w połowie 2016 r.
Jedynie wówczas, gdy ZUS podejmie wypłatę zasiłku przed 1 stycznia 2016 r., będzie ją kontynuował także w 2016 r., do czasu powstania przerwy między świadczeniami lub zmiany rodzaju zasiłku. Będzie tak nawet, jeżeli od dnia 1 stycznia 2016 r. to płatnik składek będzie zobowiązany do wypłaty zasiłków.
Gdy natomiast stan ubezpieczonych na dzień 30 listopada 2015 r. nie przekroczy 20 osób, płatnikiem zasiłków już od 1 stycznia 2016 r. będzie ZUS. W tym przypadku bez znaczenia pozostanie, czy np. ubezpieczony będzie chorował na przełomie roku i za dzień 31 grudnia 2015 r. należny zasiłek chorobowy otrzyma od swojego płatnika składek.
NOWA PKWiU 2015
Od 1.01.2016 r. w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z roku 2015. Została ona ogłoszona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4.09.2015 r. (Dz. U. poz. 1676).
Do 31 grudnia 2016 r. w ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informatycznych administracji publicznej, będą stosowane równolegle PKWiU 2008 i PKWiU 2015.
Natomiast do 31 grudnia 2017 r. do celów opodatkowania:
będzie stosowana PKWiU z 2008 r.
ZGŁOSZENIE FIRMY DO PIP I SANEPIDU
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi obowiązku zgłaszania firmy do PIP i Sanepidu w przypadku zatrudnienia pracownika (jeśli do tej pory w firmie nie zatrudniano żadnego pracownika) lub w przypadku nowopowstałego zakładu, który zatrudnia pracowników – niniejszym informuję, że obowiązek ten przestał obowiązywać w 2013 r.
Obowiązek ten wynikał z art. 209 & 1 Kodeksu pracy, który stanowił, że pracodawca rozpoczynający działalność gospodarczą był zobowiązany zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności, w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Artykuł został uchylony (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).
Obecnie informacje o podmiotach zatrudniających pracowników Sanepid i PIP otrzymują kwartalnie od urzędów statystycznych. Sanepid korzysta również z danych gromadzonych przez ZUS.
Należy również zaznaczyć, że obowiązki zgłoszeniowe względem Sanepidu obciążają te firmy, które podlegają ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
ZMIANA PRZEPISÓW
1. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (opublikowano w Dz.U. z 6.11.2015 r. poz. 1814). Zmienia ustawę z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz.U. z 2015 poz. 149 ze zm.
Ustawa wprowadza regulacje służące aktywizacji zawodowej osób poniżej 30 roku życia. Ich istotą jest refundacja pracodawcy, przez okres 12 miesięcy, części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne ponoszonych w związku z zatrudnieniem osób nie mających pracy. Pracodawcy będą zobowiązani do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy takich osób przez okres refundacji i następnie przez okres 12 miesięcy. W przypadku niewywiązywania się z tego warunku powstaje po stronie pracodawcy obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi.
Umowy w sprawie refundacji będą mogły być zawierane od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Wydatki na ten cel finansowane będą przez starostów w ramach Funduszu Pracy w latach 2016- 2018.
2. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (opublikowano w Dz.U. z 12.11.2015 r. poz. 1854). Zmienia:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) i ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. poz. 827)
Celem ustawy jest dostosowanie systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt P 45/12). Rozstrzygnięcie Trybunału dotyczyło art. 96 ust. 1 oraz art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, a więc przepisów, które przyznają bankom możliwość wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych i zarazem przesądzają, że takie tytuły - po nadaniu im klauzuli wykonalności przez sąd - mogą stanowić podstawę egzekucji wobec osób, które bezpośrednio z bankiem dokonywały czynności bankowych albo są dłużnikami banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikających z czynności bankowych.
Ustawa uchyla przepisy dotyczące wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego. Reguluje także procedurę restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców i pożyczkobiorców. Ponadto do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadza przepis stanowiący, że w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych opłata stosunkowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych.
Co roku resort finansów wspólnie z organami kontroli skarbowej określa listę poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej, które wykazują podwyższone ryzyko błędów i oszustw podatkowych. W ten sposób urzędnicy typują (na podstawie nieprawidłowości stwierdzonych w dotychczasowych kontrolach) zjawiska i obszary, na których inspektorzy skarbowi powinni skupić swoje działania w 2016 roku. Z dokumentu „Główne założenia do Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2016 r.„ opublikowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, że na cenzurowanym znajdą się:
Skarbówka będzie prowadziła zdecydowanie więcej kontroli w takich obszarach biznesu jak:
CO SIĘ ZMIENI W ORDYNACJI PODATKOWEJ OD 1 STYCZNIA 2016 R.
Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie liczne zmiany w Ordynacji podatkowej. Wprowadza je ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw opublikowana pod poz. 1649.
Zmiany polegają m.in. na:
Nowelizacja zakłada również wprowadzenie jednolitego formatu elektronicznego (tzw. jednolity plik kontrolny), w którym podatnicy będą przekazywali organom kontrolującym raporty z ksiąg podatkowych i dowody księgowe. Ten obowiązek będą mieli „duzi” podatnicy od lipca przyszłego roku. Pozostali podatnicy (mali i średni przedsiębiorcy) do 30 czerwca 2018 r. będą mogli, ale nie będą musieli stosować jednolitego pliku kontrolnego. Dopiero od 1 lipca 2018 r. obowiązek ten obejmie podatników będących małymi i średnimi przedsiębiorcami.
MOŻNA SPRAWDZIĆ POPRAWNOŚĆ NIP
Od 19 października na Portalu Podatkowym można weryfikować on-line identyfikator podatkowy NIP. To kolejna elektroniczna usługa Ministerstwa Finansów, która zwiększa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.
Usługa umożliwi użytkownikom sprawdzenie statusu prawnego każdego NIP. Źródłem danych wykorzystywanych w procesie weryfikacji jest Centralny Rejestr Podatników - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP). Aktualizacja danych będzie odbywać się raz na dobę.
Udostępnienie nowej usługi na Portalu Podatkowym pozwoli na jej całodobową dostępność.
Po podaniu przez użytkownika NIP serwis zwraca informację, że wskazany NIP jest poprawny bądź nie istnieje lub został unieważniony, ewentualnie uchylony. Usługa daje możliwość wydrukowania widoku ekranu, ze zwróconym po weryfikacji komunikatem.
Opracowała:
Maria Mołodzińska