Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Nawigacja

  • Współpraca z zagranicą

Treść strony

MAZOWIECKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI PODPISAŁA LIST INTENCYJNY O WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM SIBB E.V. Z BERLINA

Współpraca z SIBB e.v.

 

SIBB e.V. jest stowarzyszeniem przedsiębiorstw z branży informatycznej i mediów elektronicznych w Berlinie oraz Brandenburgii. Od 1992 roku zrzesza podmioty działające w poszczególnych branżach informatyki, telekomunikacji i mediów elektronicznych oraz reprezentuje ich interesy w polityce i społeczeństwie, działając na rzecz aktywnej i międzybranżowej wymiany doświadczeń oraz wiedzy. Ponad 180 przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytutów naukowych oraz organizacji pozarządowych tworzy unikalną sieć współpracy w stolicy Niemiec i sąsiednim landzie Brandenburgia.

Misją stowarzyszenia jest budowanie sieci współpracy gospodarczej, wymiana informacji oraz transfer wiedzy i technologii. Oferta obejmuje fora dyskusyjne, business-networking oraz seminaria tematyczne. Kongresy organizowane przez SIBB stanowią branżowe wydarzenia roku. Działalność stowarzyszenia tworzy platformę dla współpracy wewnątrz branży IT oraz ICT oraz wspiera wymianę doświadczeń i wiedzy z innymi sektorami gospodarki w regionie.

Projekt LOOKOUT to inicjatywa stowarzyszenia SIBB e.V., która promuje rozwój współpracy międzynarodowej między branżą IT oraz ICT z regionu Berlina a dynamicznymi polskimi ośrodkami metropolitalnymi Katowic, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. Od połowy 2014 roku SIBB intensywnie angażuje się w rozwój trwałych i wzajemnie uzupełniających się kontaktów biznesowych, które zapewnią korzyści ekonomiczne dla uczestników projektu po obu stronach naszej granicy.

Poniżej informacja o projekcie LOOKOUT oraz Kalendarium wydarzeń, które zainteresują przedsiębiorstwa z branży IT & ICT.

 

WSPOŁPRACA Z ZAGRANICĄ - WSPARCIE DLA MSP

  • [obiekt Flash]

 

Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości od wielu lat współpracuje z organizacjami okołobiznesowymi z różnych państw. Celem działań jakie wspólnie podejmujemy jest podnoszenie konkurencyjności oraz innowacyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Powyższy cel realizujemy poprzez:

 

  • wymianę informacji na temat sytuacji sektora msp, w tym: instrumenty wsparcia przedsiębiorstw w różnych krajach oraz  możliwości współpracy międzynarodowej na poziomie przedsiębiorstw;
  • poszukiwanie mechanizmów wsparcia sektora msp oraz przenoszenie gotowych rozwiązań na polskie warunki;
  • organizację szkoleń, warsztatów oraz giełd kooperacji dla msp;
  • organizację konferencji i seminariów na najbardziej aktualne tematy związane z przedsiębiorczością;
  • szereg profesjonalnych usług w zakresie różnych aspektów funkcjonowania firm na rynku europejskim.

 

Więcej informacji – w wyszczególnionych działach.

 

 

Współpraca międzynarodowa

 

1. Izba jest Partnerem w Projekcie BSR QUICK, współfinansowanym z EFRR w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego. Liderem projektu jest Parlament Hanzeatycki. Projekt zrzesza uczelnie wyższe, izby rzemiosła i inne  instytucje wspierające sektor MSP w Regionie Morza Bałtyckiego. Jego celem jest opracowywanie spójnych strategii w sferze edukacji, socjologii i gospodarki oraz lobbowanie na rzecz ich wdrażania na szczeblu Komisji Europejskiej. W ramach projektu regularnie odbywają się spotkania grup roboczych, realizujących założenia BSR QUICK. Izba uczestniczyła w ostatnim kwartale w spotkaniach w Tallinie, Gdańsku, Hamburgu i na Litwie.

2. W grudniu Izba gościła profesor Kato Shizuko z Uniwersytetu w Tokio. Badaczka chciała poznać historię Izby, zasady jej funkcjonowania oraz strukturę. Pytała także o kondycję sektora MSP na Mazowszu i w Polsce, z naciskiem na okres transformacji ustrojowej. Uzyskane informacje wykorzysta w przygotowywanej właśnie publikacji naukowej, dotyczącej dynamiki rozwoju MSP w Środkowo-Wschodniej Europie i Rosji.

3. W lutym Izba gościła reprezentantkę Rady Rozwoju Handlu Hongkongu (HKTDC). W trakcie rozmów omówiono możliwe kierunki współpracy: wymianę informacji o inicjatywach obu instytucji w Internecie, wspólną organizację warsztatów dla przedsiębiorców, wystawiennictwo podczas nadchodzącego Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego. W wyniku spotkania kilku przedsiębiorców zachęconych przez Izbę skorzystało z oferty HKTDC i wystawiało się podczas targów w Hongkongu. Otrzymali oni refundację za nocleg na czas targów, a także karnet wstępu do zamkniętych stref targów.

4. W marcu Izba gościła studentów z Uniwersytetu w Wiedniu. W ramach wizyty w Polsce odwiedzili oni szereg firm i instytucji, aby poznać specyfikę polskiej gospodarki. W MIRiP dowiedzieli się o możliwościach pozyskiwania funduszy na własną działalność gospodarczą oraz poznali kondycję sektora MSP na Mazowszu i w Polsce. Opiekunowie grupy wyrazili chęć podobnego spotkania w przyszłym roku. Jednocześnie jako reprezentanci Uniwersytetu zgłosili chęć współpracy przy projektach z komponentem międzynarodowym, jeśli pojawią się konkursy zgodne z profilem obu instytucji.

 

Kalendarium

«sierpień 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Dane kontaktowe

Mazowiecka Izba
Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Smocza 27, 01-048 Warszawa
tel. +48 22 838 32 17
www.iso-warszawa.com.pl

Reklama

poig
http://parp.gov.pl
-
http://ec.europa.eu/

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.