Informujemy, że w dniu 12 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Komisji oceniającej prace nadesłane do organizowanego przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości regionalnego etapu Konkursu „Jakie znasz zawody?”.
Komisja Konkursowa stanęła przed bardzo trudnym wyborem, ponieważ każda praca spełniająca kryteria formalne była zgodna z tematem przewodnim, wyróżniała się kreatywnością, oryginalnością i pomysłowością.
Laureatami Konkursu zostali:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym 3-7 lat:
I miejsce
Dalia Ceklarz, lat 5, Tytuł pracy: "Kucharz", Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 102 w Warszawie
II miejsce
NGUYEN HOA BAO TRAM, lat 5, Tytuł pracy, "Fryzjerka", Przedszkole Publiczne "Ala i kot",
w Piasecznie
III miejsce
Jan Płaza, lat 5, Tytuł pracy: "Fryzjer zwierząt" Groomer, Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 102 w Warszawie
Wyróżnienia:
W kategorii uczniowie szkoły podstawowej:
I miejsce
Wanda Paszkowska, lat 7, Tytuł pracy: "Murarz", Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie
II miejsce
Aleksandra Kasprzak, lat 10, Tytuł pracy: "Ślusarz-spawacz", Szkoła Podstawowa nr 357 w Warszawie
III miejsce
Igor Mazur, lat 12, Tytuł pracy: "Kowal/ Podkuwacz", Szkoła Podstawowa nr 340 w Warszawie
Wyróżnienia:
W kategorii uczniowie gimnazjum:
I miejsce
Dawid Głodek, lat 16, Tytuł pracy: "Cukiernik", Publiczne Gimnazjum im .H. Sienkiewicza
w Sobolewie
II miejsce
Daniel Przystupa, lat 15, Tytuł pracy: "Kucharz", Gimnazjum nr 3 w Wołominie
Wszystkim Laureatom oraz Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na finał Konkursu, który odbędzie się 26 kwietnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Izby przy ul. Smoczej 27 w Warszawie.
Już po raz czwarty zapraszamy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu m.st. Warszawy oraz miejscowości: Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Raszyn, Zielonka, Sulejówek i Wołomin (obszar działalności naszej Izby) do wzięcia udziału w konkursie „Jakie znasz zawody”. O patronat honorowy nad konkursem wystąpiliśmy, jak co roku do Wojewody Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Konkurs przebiega w dwóch etapach regionalnym oraz ogólnopolskim.
Prace laureatów etapu regionalnego organizowanego przez naszą Izbę wezmą udział w etapie ogólnopolskim konkursu.
Konkurs skierowany jest do:
Założeniami konkursu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku rzemiosła, pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy. Jego szczególną wartością jest wczesna, niejako „u podstaw” edukacja o zawodach i propagowanie szacunku dla pracy.
Celem konkursu jest:
Na prace czekamy do 31 marca 2017 roku.
Prace zostaną ocenione przez komisje konkursową, a w drugiej połowie kwietnia odbędzie się uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród Laureatom Konkursu.
Prace można przesłać pocztowo na adres:
Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
ul. Smocza 27
01-048 Warszawa
Z dopiskiem Konkurs „Jakie znasz zawody”.
lub złożyć osobiście w siedzibie Izby, I piętro, pokój 114.
Informacji o konkursie udzielają: pani Justyna Karczewska, tel: 22 838 32 11 wew. 136, email: justyna.karczewska@mirip.org.pl oraz pani Magdalena Weremczuk tel: 22 838 32 11 wew. 117 lub 22 838 58 62, magdalena.weremczuk@fund.org.pl
Poniżej zamieszczamy do pobrania regulaminy konkursu dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów wraz z załącznikami:
Uprzejmie prosimy o dokładne wypełnienie wszystkich niezbędnych załączników.
Prace nadesłane bez wymaganych regulaminem załączników, nie zostaną poddane ocenie przez komisje konkursową.
Warszawa dnia 26 lutego 2016 r.
Izba Rzemieślnicza
wszystkie
Komunikat
Związek Rzemiosła Polskiego otrzymał, upowszechnianą m.in. na terenie woj. Podkarpackiego, ofertę firmowaną przez „Akademię Rzemiosła Polskiego” proponującą m.in. „nieograniczony dostęp do szkoleń zawodowych, potwierdzonych dyplomem czeladniczym i mistrzowskim w 60 zawodach”. Autor oferty podaje, iż posiada „mobilne komisje egzaminacyjne” oraz podaje „konkurencyjne ceny”.
Związek Rzemiosła Polskiego działając w trybie nadzoru, o którym mowa w art.3, ust.3c ustawy o rzemiośle z dnia 22 marca 1989 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1182 ze zm. Dz. U. z 2015 r. poz. 1782) stwierdza:
Przedstawiając powyższe informujemy, że Związek Rzemiosła Polskiego podejmie stosowne dalsze działania dla wyjaśnienia sprawy natomiast kwestia opłat za egzaminy jest ewidentnym naruszeniem ustaleń ustawy o rzemiośle oraz ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, co skutkuje naruszeniem finansów publicznych.
Do czasu wyjaśnienia sprawy - Związek Rzemiosła Polskiego wzywa osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego lub sprawdzającego, firmy szkoleniowe oraz inne instytucje i organizacje działające w obszarze szkolenia i potwierdzania kwalifikacji do kontaktowania się bezpośrednio z Izbami Rzemieślniczymi (dane kontaktowe na stronie www.zrp.pl). Szczególną ostrożność należy zachować w działaniach, w które są angażowane środki publiczne.
Niniejszy Komunikat podaje się do publicznej wiadomości za pośrednictwem portalu ZRP oraz zamieszczenia na stronach Izb Rzemieślniczych i Cechów.
Izby Rzemieślnicze i Cechy mogą go wykorzystać w celu upowszechnienia w środowisku współpracujących partnerów.
Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej
i Problematyki Społecznej
Jolanta Kosakowska
Do wiadomości:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Od dnia 1 września 2012 roku obowiązywać będzie art.70b ust.11 ustawy o systemie oświaty, który stanowi, że dofinansowanie kosztów przygotowania młodocianego pracownika realizowanego w formie przyuczenia do wykonywania prac w określonym zawodzie lub w formie nauki zawodu, jest pomocą de minimis udzielaną zgodnie i na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji( WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis ( Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006. str. 5).
W dniu 12 czerwca br. w sali konferencyjnej Izby odbyło się seminarium szkoleniowe nt. „Zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego”.
W spotkaniu udział wzięli Starsi i Kierownicy Cechów Rzemieślniczych zrzeszonych w naszej Izbie, osoby odpowiedzialne za nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego osób młodocianych, Członkowie Komisji Egzaminacyjnych MIRiP, Członkowie Komisji Branżowych MIRiP oraz pracodawcy –rzemieślnicy.
Głównym celem szkolenia było przedstawienie informacji na temat zmian systemowych związanych z kształceniem zawodowym w związku z wejściem w życie z dniem 1 września 2012 r. Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z dnia 19.08.2011 r., a także innych ustaw oraz rozporządzeń.
Szkolenie realizowane było z udziałem przedstawiciela Związku Rzemiosła Polskiego – Pani Jolanty Kosakowskiej, Dyrektora Zespołu Oświaty i Problematyki Społecznej.
W załączeniu prezentacja „Zmiany w systemie edukacji – szkolenie i potwierdzanie kwalifikacji w rzemiośle”