Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Nawigacja

Treść strony

Historia
Powołanie Izby Rzemieślniczej w Warszawie odbyło się 29 października 1929 roku w obecności Prezydenta m.st. Warszawy inż. Zygmunta Słomińskiego. Na pierwszym posiedzeniu w dniu 29 października 1929 r. w wyniku głosowania wybrano Prezydenta Izby i Zarząd.

Pomimo, iż swoją działalność Izba Rzemieślnicza w Warszawie rozpoczęła 29 października 1929 r., jej oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 4 maja 1930 r. ...
Rozwój Izby w pierwszej połowie XX wieku.

Formowanie się nowej dla tamtych czasów organizacji rzemieślniczej, jaką była Warszawska Izba Rzemieślnicza, przypadło na trudne lata światowego kryzysu, który dotknął także Polskę i polskie rzemiosło. Kłopoty, jakie wówczas przeżywano nie sprzyjały konsolidacji środowiska. Poważnym problemem w rzemiośle było bezrobocie. Brak kredytów hamował rozwój gospodarczy warsztatów. Rozwój przemysłu fabrycznego, walka konkurencyjna z wyrobami przemysłowymi i rozwój nielegalnego rzemiosła prowadziły często do wzajemnych oskarżeń i były nieraz powodem podejmowania niekorzystnych dla środowiska decyzji. I tak na przykład:

Rozwój Izby w drugiej połowie XX wieku

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres ograniczenia potencjału gospodarczego rzemiosła, upaństwowienie większych zakładów, wprowadzenie dotkliwych sankcji finansowych oraz ograniczenie praw osobistych rzemieślników. To wszystko w szybkim tempie doprowadziło do znacznego zmniejszenia potencjału rzemiosła.

W tym okresie rozwinęła się – istniejąca już od lat 20-tych XX wieku – spółdzielczość rzemieślnicza, którą władze traktowały jako „jednostki gospodarki uspołecznionej” Samorząd rzemiosła zajął się obroną własnych interesów przed działaniami administracji skierowanymi na ograniczenie potencjału indywidualnego rzemiosła. Po regresie, jaki miał miejsce w latach 50 - tych, sytuacja uległa znacznej poprawie. Na wniosek posłów Stronnictwa Demokratycznego weszła w życie ustawa o izbach rzemieślniczych i ich związku, która obowiązywała aż do 1972 r.

Powołanie Izby Rzemieślniczej w Warszawie odbyło się 29 października 1929 roku w obecności Prezydenta m.st. Warszawy inż. Zygmunta Słomińskiego. Na pierwszym posiedzeniu w dniu 29 października 1929 r. w wyniku głosowania wybrano Prezydenta Izby i Zarząd.

Pomimo, iż swoją działalność Izba Rzemieślnicza w Warszawie rozpoczęła 29 października 1929 r., jej oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 4 maja 1930 r. Była to imponująca uroczystość, w której wzięły udział olbrzymie rzesze rzemieślników rzemiosła warszawskiego.

Cyt.: „... Historyczny dzień rzemiosła stołecznego. Dnia 4 maja 1930 r. nastąpiło otwarcie Izby Rzemieślniczej w Warszawie jednoczącej 54 cechów chrześcijańskich i odpowiednią ilość żydowskich. Izba powstała na podstawie nowej ustawy przemysłowej regulującej m.in. także sprawę organizacji rzemiosł. Kulminacyjnym punktem uroczystości, związanych z otwarciem tej Izby, był pochód cechów z Rynku na Starym Mieście do siedziby Izby, w którym wzięło udział 6.000 rzemieślników i delegatów z całej Polski.”

Kalendarium

«styczeń 2022»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Dane kontaktowe

Mazowiecka Izba
Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Smocza 27, 01-048 Warszawa
tel. +48 22 838 32 17
www.iso-warszawa.com.pl

Reklama

https://niw.gov.pl/
https://niw.gov.pl/nasze-programy/polski-inkubator-rzemiosla/
https://niw.gov.pl/nasze-programy/proo/
poig

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.