Prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie, odniósł się do propozycji wysokości płacy minimalnej jaka ma obowiązywać od roku 2024 r.

Pan Zdzisław Siwiński, Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie, odniósł się do propozycji wysokości płacy minimalnej jaka ma obowiązywać od roku 2024 r. Stanowisko Pana Zdzisława Siwińskiego została opublikowane w dzienniku „Rzeczpospolita”:

„Podwyżka płacy powinna być wynikiem wzrostu wydajności oraz inwestycji w nowoczesne technologie, a nie skutkiem decyzji politycznej. Pamiętać należy, że mówimy tu nie o pieniądzach, które słabo zarabiający pracownik otrzyma do "kieszeni". Każda podwyżka płacy minimalnej to wyższa składka ZUS i pochodnych składek, wyższy podatek od wynagrodzeń, konieczność udzielenia podwyżki wszystkim pracownikom firmy. Nie może być bowiem tak, że po kilku ,,ustawowych" podwyżkach płace pracowników się wypłaszczają. Choć podniesienie płacy minimalna ma na celu poprawę warunków życia dla pracowników, to niestety może jednocześnie przełożyć się negatywnie na sytuację finansową, przede wszystkim wielu małych i średnich firm. W poprzednim roku zamknęło się ponad 34 tysiące małych i średnich przedsiębiorstw, a obecnie co 20 minut zamyka się kolejne.”

 

Wstecz